Historie období 2000 - 2014
Historie jedné soutěžní éry aneb proč je všude v kulturáku tolik pohárů? Toto krásné shrnutí k výročí 130 let založení sboru SDH Kostelecké Horky připravil Luboš Kunart.
Pravěk aneb počáteční eufórie 2000 - 2004
Do sboru přichází na přelomu století najednou několik nováčků ve věku dvaceti let. Zprvu ostýchavě následují příklad průkopníka Davida Dušánka, který vstoupil již v roce 1998. Ale nelitují.. Příchod nové krve vyburcuje i stávající členy v nejlepších letech a začíná éra účasti na klasických soutěžích.
První veliký úspěch je soutěž v Pěčíně v roce 2001, kde jsme vykulení získali poprvé pohár a akce se stala legendární. Na bouřlivé oslavy s domorodci vzpomínáme dodnes. V kalendářích nàs všech se usídlili postupně soutěže v Záměli, Bošíně, Olešnici a zvláště v Albrechticích, kam dodnes jezdíme rádi a vzpomínáme na všechny ty ročníky, kdy nám bylo pod podzimními stromy a u gumového přejezdu tak nějak fajn. Po překvapivém vítězství záložního družstva na okrskové soutěži v roce 2003 ve Chlinkách jsme se zúčastnili soutěže v Ohnišově. I přes nezdar na béčkách, kde se zkušenému borci podle jeho slov třásly ruce jako prvničce, se i tato akce zařadila do zlatého fondu našich zážitků. V této době se totiž vytvořila úžasná parta. Jen zainteresovaní pochopí legendární hlášky a názvy, vzniknuvší tehdy uplně spontánně. Vedle již zmíněného gumového přejezdu je to namátkou "dva na dva", "HDB" nebo "Kolik?! Kolik!?". Soutěžíme rádi, první s modrou Avií přijíždíme, poslední ze soutěží odjíždíme.
Horecká soutěž se od roku 2001 každým ročníkem stává významnější a pořadatelsky preciznější. V roce 2003 navštíví toto klání rekordní počet účastníků, o rok později pořádáme poprvé v historii na Horkách okrskovou soutěž. Družstvo dětí pomalu dorůstá a doplňuje dospělé. Družstvo žen je velmi úspěšné, vše směřuje ke zlatému věku...
Středověk aneb na vrcholu 2005 - 2009
Toto období se nese ve znamení našich velkých výkonů na okrskových soutěžích, pro nás asi nejprestižnější klání. Na úspěších se podílí všechna družstva, starší i mladší muži a doplněná generace žen. Muži postupně čtyřikrát po sobě vyhrají okrskové cvičení (v Borovnici, Bumbárově, Přestavlkách a na Vrbici) a zapisují se tak nesmazatelně do historie soutěží okrsku 18. Po třetím vítězství v Přestavlkách získáváme v roce 2007 do svého držení natrvalo Putovní pohár okrsku, zatím jako jediní. Účastníme se okresních kol klasických soutěžích v okolí, omlazené družstvo žen vítězí pravidelně. V roce 2009 jsme vybráni jako reprezentant okrsku na soutěži v partnerském polském Przeworně, kde vítězíme..vše jde jako na drátkách..
Novověk aneb těžké hájení pozic 2010 - 2014
Žádný strom neroste do nebe a tak i na Horkách přišlo logicky po bohaté hostině probouzení. Nic ale není tak horké. Družstvo žen nadále sbírá vavříny. Muži se možná trochu hůře dávají dohromady, ale na domácím Horeckém poháru si i nadále drží vysoký standard. I zde jsme vyhráli třikrát v řadě a získali putovní trofej. Účastníme se klasických soutěží a pravidelně několikrát v roce medailové posty obsazujeme. Jen na okrsku se nám v posledních letech nedaří jako v minulosti. A možná už ani ta parta nedrží tolik pohromadě.
Jestli na závěr čekáte morální poučení ve smyslu, že tenkrát to bylo jiný a teď už to nestojí za nic, tak se nedočkáte. Ani nebudu rozebírat důvody vývoje ochoty soutěžit či občasné horší nálady. Je to přirozený vývoj, který postihne každý sbor, křivka se vychyluje v čase na obě strany.
Snad jen: Byl jsem rád u toho a dál zůstávám hrdý hasič. -lk-